Tenis Sporu Nedir?

Tenis Sporu Nedir?

Tenis, içerisinde mücadele, beceri ve hırs barındıran refleks odaklı bir spor dalıdır. Özellikle çocuk yaşta tenis eğitimi alanların daha disiplinli ve kolay odaklanabildiği düşünülmektedir. Ülkemizde yeterli seviyede ilgi görmemektedir. Ancak Avrupa, Avustralya ve Amerika’da oldukça yaygın ve sevilen spor dallarından birisidir. Özellikle temposu yüksek mücadeleler, seyir zevki bir hayli güzel maçlara sahne olmaktadır. Oynanış olarak tenis sporu nedir, bir de ona göz atalım.

Tenis Sporu Nedir

Tenis Kortu Özellikleri

Tenis, birkaç çeşidi bulunan kortlarda oynanır. Kortların genişliği tenis oyuncuların sayısına göre, her iki yandan 3 feet (1,37mt) olacak şekilde artırılır. Kortun boyu değişmez; tek veya ikişer kişilik oyunlarda standart olarak 78 feet (23,77 mt) ölçüsü belirlenmiştir. Kortu iki eşit bölüme kesen ve iki direk arasında yer alan gergin bir file bulunur. Oyunun amacı 3 feet (0,914 mt) yüksekliğindeki file üzerinden, topu rakip sahaya göndermektir. Kortlar, çizgilerle oluşturulmuştur ve çizgi kalındığı 5 cm’dir. Bilinen en yaygın kort türleri; toprak, sert ve çim olarak, zeminin türüne göre adlandırılır. Kortların zemin farkı, topun hızını ve yönünü değiştirir. Bu nedenle, tenisçiler zemine göre kendisini eğitir. Bazı tenisçilerin farklı zeminlerde daha iyi oynadığı gözlemlenmektedir.

Tenis Topunun Özellikleri

Yaklaşık 6 gram ağırlığında, içi boş, basınçlı toplarla oynanan bir spordur. Topu rakip sahaya gönderebilmek için raket kullanılır. Tenisçiler, raketlerini filenin üstünden diğer sahaya geçiremez, ayaklarını oyuna dahil edemez. Müsabakalarda sıralı sayı sistemi değil; 15-30-40 şeklinde puanlama sistemi vardır. Rakip sahaya nizami bir şekilde çarptıktan sonra top karşılanmazsa, top çizgilerin dışına çıkarsa veya servisi atan oyuncu iki kere hata yaparsa puanlama devreye girer. Oyun servisle başlar ve topu tek bir vuruşla rakip sahaya göndermeye çalışılır. Karşılıklı top kayıpları beklentisinin ardından, topu kurallara uygun karşılayamayan tenisçi, puan alamaz. İlk oyunda kazanan 15 puan, ikincisinde 30 puan, üçüncüsünde ise 40 puan alır. Bu puana ulaşan oyuncu bir oyun daha alarak seti kazanır. En basit haliyle tenis sporu nedir sorusunun yanıtı bu şekildedir. Setler birinin diğerine iki fark atacak şekilde bitmesiyle kazananı ortaya çıkarır. Kazananın 6-0 ve 6-4 arasındaki set skorları onu başarılı kılacaktır. Şayet aradaki fark ikiden azsa oyun devam eder. Kazanan ile kaybeden arasındaki 2 sayılık fark, bazı turnuvalarda tie-break kuralıyla bozuluyor. Bu kural, 6-6 olan beraberlikleri bir yeni oyunla bozmak için uygulanmaktadır.

Tenis, ülkemizde federasyon yapılanmasıyla ve canlı bahis siteleri Wnku sayesinde gelişmesini sürdürmektedir. Uluslarası tenis federasyonu olan IFTTennis ile ortaklaşa çalışmaktadırlar. Sayıları 10 bini bulan lisanslı tenisçiler ve çok sayıda antrenör bu federasyona bağlıdır. Kurumsal anlamda tenis sporu nedir sorusunun ilk muhatabı federasyonlardır. Ayrıca, tenisin daha büyük arenada boy göstermesine tanıklık edebildiğimiz Grand Slam turnuvaları da bu sporun ana merkezinde yer alır. İnsanoğluna çeviklik kazandıran hırs dolu bir oyun olan tenis, ülkemizde de hızla yaygınlaşmaktadır. Tenis sporunda ‘love’ ve ‘love break’ gibi ilgi çekici terimleri bulabilirsiniz.

 

You May Also Like

Leave a Reply