Tenis Sporu Sponsorları – Türkiye Tenis Federasyonu Amaçları

Tenis Sporu Sponsorları

Spor müsabakalarının televizyonda görünen yüzü ve kamera arkasında kalan kısmı vardır. Tenisin kitlelere ulaşması için gerekli altyapı olmazsa, bugün beğenerek izlediğimiz usta raketleri görmemiz bir hayalden ibaret kalır. Her sporun, kendine göre maliyeti çıkar. Bu maddi yükün altından kalkabilmek için devletin el atması, haliyle sponsorların devreye girmesi gerekir. Formaların üzerinde, kortun çevresinde, televizyonun köşesinde tenis sporu sponsorları ile karşılaşılır. Bu sponsorlar ayrıca ünlü tenis yıldızları ve sporcularına da destek sağlamaktadır. Zaten güçlü bir maddi destekçi bulunmazsa, tenisin yaygınlaşmasına imkansızdır. Başlı başına bir kort inşaatı bile külfettir. Tesisin olmadığı yerde sporun da olmayacağı aşikardır. Son yıllarda canlı bahis siteleri sıralaması sunan http://www.epistemelinks.com/ site sayesinde spor dalına ciddi miktarda para girişi de olmaktadır.

Dünya Tenis Sporu Federasyonları

Federasyonların görevi, ülkesinin tenisçilerini eğitmek ve yönlendirmektir. Devlet bir katkı sağlıyor ancak federasyonlar özerk bir kurum kimliği taşıdığı için maddi destekçiler edinmesi gerekir. Bakıldığında büyük turnuvaların isimlerinde bile bir marka yer alıyor. Benzer durum sadece tenis için geçerli değil; futbol, basketbol, hokey gibi irili ufaklı birçok spor dalında maddi destekçiler görülür. Özellikle ülkede yeterli yaygınlığa sahip olmayan spor dallarında sponsor ihtiyacı kendini belli eder. Bu nedenle Türkiye Tenis Federasyonu destekçi konusuna önem vermektedir. 2019 yılında mevcut tenis sporu sponsorları arasında Spor Toto ve TEB bulunmaktadır. Bu bilindik, güçlü firmalara ek olarak kort ve tesis inşaatı için Şahinler Holding sponsor olmaktadır. Özellikle iklimi ve turistik elverişliliği sebebiyle Antalya’da birçok tenis kortu yapıldı ve sayıları artmaya devam ediyor. Yabancı turistlerin de dikkatini çekmek adına, kaliteli otellerde tenis kortları inşa ediliyor. Bu yapılanma hem turizm açısından hem de tenisin yaygınlaşabilmesi için olumlu bir hava yaratıyor. Ancak lüks olarak sınıflanan bu otellerin dışında da tenis kortları yapılmalı, halka sunulmalıdır. Aksi durumda yüzeysel bir kimlikten öteye geçemeyen tenis sporu, hitap ettiği kesim de genişlemeyecektir.

Tenis Sporu Sponsorları
Tenis Sporu Sponsorları

Türkiye Tenis Federasyonu Görevi ve Amaçları

Türkiye Tenis Federasyonu dışında tenisin gelişmesi için yatırımlar da göze çarpmaktadır. Özel antrenörle çalışan çocuk yaştaki tenis adayları, bir zümreye ait olan tesislerde tenis oynamaktadır. Bu tesislerin de belirli oranda sponsorları ve üyelik ücretleri oluyor. Seçilen antrenörlerin donanımlı olması da ayrıca incelenmesi gereken bir konudur. Çünkü federasyonun onayından geçmeyen bir tenis hocası, yasal sürece takılacaktır. Profesyonel bir eğitim için TTF antrenör lisansına sahip, donanımlı insanlardan yardım almak gerekir.

Türk tenisinin gelişmesi adına maddi ve manevi desteklerin artarak devam etmesi şarttır. Global tenis camiasına adapte olabilmek ve yıldızlar sahnesinde görünebilmek için başka bir yol izlenemez. Kortun üstünde azimle mücadele etmek için kort yolunda gerekli malzemeleri yanımıza almalıyız. Yeterli eğitimi almamış, oyun için uygun ekipmanlara sahip olmayan bir tenisçinin kortta başarı sağlaması pek mümkün değildir. İmkansızların önüne geçebilmek için tenis sporu sponsorları hayati öneme sahiptir. Ünlü markaların maddi destekleyici rolünde olması, tenisin de ülke çapında tanınmasına olanak tanır. Tanıtım süreci aynı zaman tenisin kapsamını da genişleyecektir.

 

You May Also Like

Leave a Reply